Вплив Самосанкцій Іноземних Компаній На Економіку РФ

На початку російського вторгнення в Україну KSE Institute запустив аналітичний проект, який отримав назву “Самосанкції” (або SelfSanctions), спрямований на збір даних про іноземні компанії, які працюють на російському ринку та обмежують або припиняють свою діяльність. Для підготовки бази даних ми використали ідеї та переліки компаній МЗС, Мінекономрозвитку та Мінцифри. База даних містить багато різноманітної інформації, ми збираємо щоденну статистику щодо зміни статусу іноземних компаній, що працюють/працювали на російському ринку та обмежують чи припиняють свою діяльність. Також ми створили Telegram-бот https://t.me/exit_ru_bot для відстеження/моніторингу новин про пріоритетні іноземні компанії (охоплення 1, 2, 3 або 7 днів моніторингу) і проводимо регулярний аналіз зміни курсів акцій і капіталізації материнських груп компаній, які мають або мали бізнес в Росії.

База KSE частково базується на даних з бази Yale’s School of Management сайтів epravda.com.ua, squeezingputin.com, leave-russia.org та інших відкритих джерелах. Дані верифікуються KSE і компаніям призначається додатковий статус KSE. Дані щодо акцій взяті з Google і Yahoo Finance. Водночас, база KSE є найбільш повною та вичерпною і містить на ~40% більше інформації, ніж більшість інших схожих за тематикою баз даних, оскільки вона також містить дані про кількість персоналу, доходи, капітал та інші фінансові показники, збирає останні оновлення та зміни у статусах, посилання на використані джерела, щоденні оновлення з telegram-бота тощо.

KSE Institute радий повідомити, що ми знаходимося в процесі об’єднання з проектом leave-russia.org, розробленим командою волонтерів.

ЗНІМОК З БАЗИ ДАНИХ KSE на 03.07.2022

Кількість компаній, які продовжують діяльність у Росії (Статус KSE “залишаються¹ ) – 705 (+33 за тиждень²)

Кількість компаній, які скоротили поточні операції та призупинили нові інвестиції (статус KSE “вичікують”) – 464 (0 за тиждень)

Кількість компаній, які згорнули російські операції (статус KSE “виходять”) – 1 155 (+64 за тиждень)

Станом на 3 липня ми ідентифікували близько 2 324 компаній, організацій і їх брендів з 76 країн та 56 галузей і їхню позицію щодо роботи на ринку РФ, близько половини з них публічні. Для ~800³ публічних груп компаній ми також ідентифікували (за можливості) їхній операційний бізнес в РФ (наявність контрольної частки в юридичній особі), що дало змогу підрахувати вартість інвестованого в країні капіталу (близько 116,7 млрд дол США), локальну виручку (на загальну суму 228,3 млрд дол США), а також персонал (близько 0,85 млн осіб). 1 619 іноземних компаній вже скоротили, призупинили або припинили свою діяльність в Росії.

Як видно з таблиць нижче, станом на 3 липня компанії, які оголосили про повний вихід з Росії, мали $44,3 млрд річного доходу та $24,8 млрд капіталу; компанії, які призупинили свою діяльність на російському ринку, мали річний дохід у розмірі $61,0 млрд і $33,3 млрд капіталу. ТОП-70 компаній – найбільших платників податків – сплачували $20,2 млрд податків на рік.

Якщо з початку російського вторгнення в Україну відсоток компаній, які згортають операції в РФ, різко зростав до середини березня, то протягом останнього місяця співвідношення тих, хто йде чи залишається, практично не змінюється, хоча ми все ще бачимо періодичне зростання частки тих компаній, які залишаються на ринку РФ. Тим не менше, близько половини (49,7%) компаній вже заявили про вихід з ринку РФ, але 30,3% все ще залишаються присутніми в країні.

Дії компаній в секторальному розрізі і у розрізі країн (на підставі бази даних KSE, з не менше 20 компаній-представників на індустрію чи країну) наведені в графіках нижче.

Рішення західних компаній у розрізі країн та секторів:

ТИЖНЕВИЙ ФОКУС. ВИДОБУВАННЯ ЗОЛОТА В РОСІЇ

Великобританія, США, Японія та Канада заборонять імпорт російського золота. США вже ввели санкції. Європейський Союз працює над новим планом заборони імпорту російського золота. Борис Джонсон написав у Twitter, що прийняті заходи «безпосередньо вдарять по російських олігархах і вдарять у серце військової машини Путіна».

У 2021 році в Росії було вироблено 346 тонн золота (без урахування золота в концентратах), що зробило Росію 2-м (після Китаю) найбільшим виробником золота в світі з часткою близько 9,5%.

Видобуток золота в Росії консолідований, хоча і не так сильно, як виробництво нафти і газу чи сталі. На ТОП-10 компаній-виробників припадає 61% ринку⁵. Загалом видобуток золота здійснюють близько 520 компаній.

Найбільша частина   виробленого в Росії золота йде на експорт – 302 т у 2021 році (87% виробництва). Росія переважно експортувала золото до Великої Британії (266 т, 88% експорту), найбільшого у світі хабу дорогоцінних металів. Частину золота відправляли до Швейцарії, другого за величиною хабу на ринку золота. Поставки в інші країни були невеликими, оскільки країни ЄС не купували золоті злитки безпосередньо в Росії.

З березня російський експорт золота сильно обмежений. Лондонська фондова біржа більше не приймає російські дорогоцінні метали, оскільки Лондонська асоціація ринку дорогоцінних металів (LBMA) 7 березня призупинила дію статусу Good Delivery («надійна поставка»)  для всіх шести акредитованих російських заводів, що виробляють золоті злитки⁶.

Найбільша в Росії міжнародна золотодобувна компанія Kinross Gold залишила країну

Найбільші золотодобувні компанії в Росії – це переважно російські компанії за одним винятком. У 2000-х роках міжнародні компанії виявляли інтерес до російських золотих запасів; однак більшість з них вийшли у 2015 році. Запровадження санкцій, падіння цін на золото, погані відносини з інвесторами, непрозоре корпоративне управління зупинили інвесторів⁷.

Найбільшою компанією, яка залишилася в Росії, була канадська Kinross Gold Corporation, третя за величиною компанія з видобутку золота в Росії. Кінросс оголосив про намір залишити країну на початку квітня 2022 року і завершив продаж 100% своїх російських активів групі Highland Gold Mining до 15 червня⁸. Підкомісія з контролю за іноземними інвестиціями схвалила цю операцію за ціною покупки не більше 340 мільйонів доларів. Це суттєва занижена ціна, враховуючи, що до вторгнення в Україну вартість активів компанії в Росії інвестиційні банки оцінювали в 1,5-2 млрд доларів.

У Росії ще є способи продати золото

Російські золотошукачі можуть продавати метал Банку Росії. Центробанк Росії повернувся до купівлі золота на внутрішньому ринку з 28 лютого 2022 року. Росія також може експортувати золото в країни, які не вводять санкції, включаючи Індію та Китай, хоча це може вимагати значних знижок⁹.

Тим часом, згідно з даними Федерального митного управління Швейцарії, у травні Швейцарія вперше з моменту вторгнення в Україну імпортувала з Росії понад 3 тонни золота¹⁰.

Ця  подія показує, що навіть незважаючи на те, що російський експорт золота майже впав до нуля з березня 2022 року, запровадження санкцій є важливим. У той же час експортні можливості все ще зберігаються, і для того, щоб зупинити експорт російського золота, може знадобитися більше зусиль.

KSE

 

Опубліковано
В категорії Новини